Народният лечител Петър Димков смята, че черният бъз е „най-силната българска билка”.
Лечебни свойства имат всички части на растението. Използват се корените под форма на отвара, плодовете (настойка), листата (отвара или външно под форма на лапи), цветовете (запарка-чай).
Плодовете на черния бъз са богати на антицианови съединения, съдействащи за неутрализирането на свободните радикали. Освен това съдържат много пектин и целулоза. Те действат още потогонно, слабително, диуретично и способстват за понижаване на висока температура, което се дължи предимно на гликозидните вещества. Плодовете са богати на ценни минерали и микроелементи, които най-често не достигат в храната през зимата. Ако се изсушат правилно, витамините в тях се запазват в голяма степен. Цялото растение се употребява за регулиране обмяната на веществата, а това от своя страна подпомага поддържането на личното тегло в нормални граници.
Чай от цветовете на черния бъз се използва за инхалация при пресипнал глас и възпаление на горните дихателни пътища. В българската народна медицина чаят от цветовете се употребява още за лечение на възпаление на пикочните пътища, при импотентност, хемороиди, подагра, при високо кръвно налягане, воднянка, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, възпаление на простатата, уриниране на кръв, копривна треска, задух, затлъстяване. Отвара от листата се използват външно за бани при кожни обриви, хемороиди, ревматизъм.
Начин на употреба. Вътрешно: От цветовете се приготвя запарка (чай), като 2 чаени лъжички цветове се заливат с 250 см3 вряща вода. Оставя се за 10-15 мин, след което се прецежда и се пие на глътки. (По други указания: 2 супени лъжици цвят (1 супена лъжица от останалата част на билката) се слагат в 500 мл вода. Ври 5 минути (цветът се залива с вряла вода). Пие се по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно.
За регулиране на обмяната
Се препоръчва една супена лъжица изсушени бъзови плодове се накисват от вечерта в 200 мл леко топла вода, на сутринта течността се прецежда, затопля се и се изпива на гладно.
Поради високото съдържание на витамин С в плодовете, чай от плодове на бъз е подходящ за пушачи, които се нуждаят от добавки на витамин С.
Външно приложение: За бани при ревматизъм и подагра, за компреси при възпаление на очите, за налагане на лапи при червен вятър и изгаряния, за бани при хемороиди и кожни възпаления.
Внимание! Листата, кората и плодът в по-голямо количество действат отровно. Да се приемат по лекарско указание!
Изсушен цвят и плодчетата на черният бъз са лекарство против грип и профилактично за подсилване на имунната система: Плодчетата трябва да са добре узрели, за да имат лечебни свойства. След като се набере, се измива и се слага в голям буркан, като се редува един ред плодчета, един ред захар и така докато се напълни до горе. След това се покрива с марля и се изнася на място, където има слънце, за да може да ферментира. След две седмици се прецежда през марля, слага се в по-малки буркани или шишета, затваря се с капаче и се слага на тъмно и студено място. Взема се по една чаена лъжичка сутрин на гладно, 10 минути преди хранене всяка сутрин.
Ако горната рецепта се направи с плодчета от тревистия бъз, наречен Бъзак, лекарството се прилага много успешно против рак, но следва много да се внимава плодчетата да се берат добре узрели, те са с черен цвят и не може да ги сбъркате. Зелените на цвят са неузрели, съдържат цианкалий и задължително следва да ги отстраните. Плодът трябва да е мекичък и тъмен, почти черен.
Плодова напитка - наричат я елисир на боговете, приготвя се извлек от цветовете на бъз: 15 пресни съцветия се накисват в 3 л вода за един ден, след което течността се прецежда и се добавят 3 кг захар. Сместа се разбърква от време на време, до като се разтопи цялото количество захар, понякога за това са нужни два дни, след което се добавя пакетче лимонена киселина, разбърква се и се налива в шишета, държат се на тъмно и хладно. Използват се през цялата зима, разредени с вода.
От плодовете на бъза може да се приготви мармелад, който се употребява като диуретично и слабително средство, за усилване и при неврози.
Чаят от бъз има вълшебен вкус и аромат, действа тонизиращо и стимулиращо и е за профилактика зиме и лете.
http://www.sibir.bg/
|