Вие сте тук:

Начало Статии ПЕТ ВИДА ЯДКИ ЗА ДОБРО ЗДРАВЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

ПЕТ ВИДА ЯДКИ ЗА ДОБРО ЗДРАВЕ ПРЕЗ ЗИМАТА

Традиционната китайска медицина вярва, че ядките са топли и горещи по природа. Студеното време позволява те да бъдат консумирани през зимата, без да предизвикат повишаване на вътрешния огън. Повечето от ядките подхранват и укрепват бъбреците, мозъка и СЪРЦЕТО. Освен това ядките в зимното меню затоплят и подобряват здравето ни.

1. ОРЕХИТЕ
Орехите са богати на протеини, мазнини, минерали и витамини. Богатото съдържание на витамините В и Е предотвратява стареенето на клетките, подобрява паметта и забавя стареенето. Освен това орехите намаляват чревната абсорбция на холестерол, полезни са за кожата и косата.

Според ТКМ орехите са важна лечебна храна. Те имат добър ефект при бъбречна недостатъчност, често уриниране, кашлица, помагат за облекчаването на умората и стреса.

Орехите са подходяща храна за всички. Препоръчителната доза е 20 гр. на ден. Прекалената консумация на орехи се отразява на храносмилателната система. Не белете кафявата им кора, защото тя също е полезна.

2. КЕСТЕНИТЕ
За разлика от останалите ядки, кестените съдържат повече въглехидрати, но по-малко протеини и мазнини. Те съдържат и каротин, рибофлавин, аскорбинова киселина, витамини. Полиненаситените мастни киселини, витамините и минералите в кестените помагат за превенцията и лечението на високо кръвно, сърдечно-съдови заболявания и остеопороза.

Според ТКМ кестените са сладки на вкус и топли по природа. Те подсилват бъбреците, стомаха и кръвта. Тонизиращото им действие може да се сравни с това на женшена, клинавичето и ангеликата.

По принцип кестените са полезни за всеки, но тъй като са с високо съдържание на захар и нишесте, хората с наднормено тегло трябва да ги ограничават. Препоръчителната дневна доза кестени е 30 гр. на ден.

3. ЛЕШНИЦИТЕ
Лешникът е вид маслодаен плод(съдържа предимно ненаситени мастни киселини), който е богат на протеини, въглехидрати, витамин Е, минерали, фибри, затова е ефикасен за намаляването на холестерола и превенцията на рак на дебелото черво, простатата, гърдата и др.. Лешникът е и добър източник на минерали, необходими на човешкото тяло. Те подпомагат растежа на костите, нормализират кръвното налягане.

Според ТКМ лешниците подобряват апетита, премахват умората, изтощението и чувството за слабост след прекарано заболяване. Консумирането на лешници е полезно за здравословното израстване на децата.Препоръчителната доза за ден е 30 гр..

4. БАДЕМИТЕ
Бадемите съдържат различни минерали, аминокиселини, богати са на калций. Проучване е установило, че консумирането на бадеми намалява риска от сърдечно-съдови заболявания, намалява лошия холестерол и изчиства белите дробове. Но бадемите са висококалорични, затова се препоръчва да не се съчетават с мазнини.

Бадемите са често използвани като лекарство за кашлица от ТКМ. Те са особено подходящи за възрастни хора, които страдат от запек. Бадемите биват два вида-сладки и горчиви. Сладките могат да се ядат директно, докато горчивите са токсични и не бива да се консумират сурови.

Тъй като бадемите имат слабителен ефект, хората с лошо храносмилане или диария е по-добре да ги избягват. Препоръчителната доза за ден е 20 гр..

5. ФЪСТЪЦИТЕ
Фъстъците са богати на протеини, фирби, магнезий, желязо, цинк, витамин D. Освен това съдържат витамини В6, Е, ниацин, рибофлавин, мед, калий, цинк, магнезий и др. минерали.

Според ТКМ фъстъците подхранват кръвта, далака и белите дробове, също така хидратират кожата.

Най-добре е на ден да изяждайте по 20-30 гр. фъстъци. Те не са подходящи за възрастни хора, които имат лошо храносмилане и пациенти с холецистектомия.

http://bulgarian.cri.cn

 

Последна промяна ( Събота, 19 Април 2014 21:07 )