АНТИБИОТИКИ ПРОВОЦИРУЮТ МИРОВУЮ ЭПИДЕМИЮ АЛЛЕРГИЧЕСКОЙ АСТМЫ

Широкое применение антибиотиков может усилить остроту и увеличить распространенность аллергической астмы среди детей, предупреждают специалисты Университета Британской Колумбии, сообщает Xinhua.

Дело в том, что некоторые антибиотики негативно влияют на бактерии, обитающие в кишечнике и связанные с аллергической астмой. По словам автора изыскания Бретта Финлэя, в желудочно-кишечном тракте обитает около триллиона бактерий. Данная флора выполняет важные функции, в том числе, с точки зрения работы иммунитета.

Чтобы наглядно показать, как антибиотики влияют на флору кишечника, ученые давали новорожденным мышатам стрептомицин и ванкомицин. Оказалось, стрептомицин не особо влиял на флору и риск развития астмы. А вот ванкомицин негативно сказывался на бактериальном разнообразии, нарушая баланс и усиливая тяжесть астмы. Правда, если антибиотики давались взрослым животным, подобный эффект не производился.

То есть, в детстве активно формируется иммунная система, а частое применение антисептиков и антибиотиков способно нарушить нормальное течение процесса. На данный момент от аллергической астмы страдает более 100 миллионов человек во всем мире. Каждое десятилетие распространенность увеличивается на 50%, преимущественно за счет детей в индустриальных странах.

Еще....

ПОБОЧНЫЕ ЭФФЕКТЫ ЛЕКАРСТВ СТАНОВЯТСЯ ПРИВЫЧНЫМ ЯВЛЕНИЕМ ДЛЯ КУБИНСКИХ ПАЦИЕНТОВ

Кубинские чиновники говорят о широком распространении побочных реакций на препараты на острове, сообщает Xinhua. Фармаколог Исмари Альфонсо Орта констатирует: последние отчеты говорят о высоком уровне отрицательных реакций (более 600 случаев на миллион человек).

Известно, что среди лекарств большие проблемы возникают с антибиотиками. Особо "отличились" пенициллин, прокаин и пенициллин G (первый назначают в качестве спинальной, эпидуральной анестезии, при язвенном колите, а второй - при пневмонии, сепсисе, менингите), котримоксазол (лечит инфекций дыхательных, мочеполовых путей, абсцесс, дизентерию, холеру, тиф) и ципрофлоксацин (показан при простатите, инфицированных язвах, ожогах, артрите).

Чаще всего организм больных отторгал препараты, что выражалось в лихорадке, тошноте, рвоте, аллергических реакциях вроде отека лица, зуда, сыпи и иногда трудностей с дыханием. Бывало, развивались повышенная чувствительность к солнечному свету, потеря аппетита, диарея, колиты, замутненность зрения и расстройства нервной системы.

Хотя мировые специалисты уже давно говорят о нарастающей проблеме с отторжением препаратов, зачастую данную проблему трудно на практике выявить, ведь сами пациенты, как правило, не могут понять, что появившиеся симптомы - побочные эффекты.

http://www.meddaily.ru/

Още...

 

Защо бактериите придобиват резистентност към антибиотиците

Наскоро екип от учени от университета в Бостън разкри потенциален нов фактор, определящ резистентността на бактериите към антибиотиците.
Макар новото обяснение да не изчерпва темата докрай то ще е изключително полезно за медицината.

Често се случва предписаните от лекаря антибиотици срещу някаква инфекция да не се взимат в дозата, която е необходима за пълното излекуване. Това може да се дължи на грешка на лекаря или  недобросъвестност от страна на болния.

Когато антибиотикът не е в достатъчно количество да унищожи всички членове на бактериалната колония някои от бактериите остават незасегнати, но въпреки това са в състояние на специфичен стрес.

В отговор на този стрес оцелелите бактерии започват да образуват с висока скорост свободни радикали в резултат на окислителни процеси.
Свободните радикали от своя страна са силен мутаген, т.е предизвикват мутации в ДНК, която е в близост. В момента на продукция на свободните радикали, наличната ДНК в близост е собствената бактериална ДНК.

Силно мутиращия ефект може да засегне стотици или хилади бактериални клетки, повечето от които ще загинат, но ще има и такива, у които новополучената мутация ще им осигури възможност да преживеят настъпилия стрес. А последният идва от антибиотика.

Ето така силно негативното влиание на антибиотиците може да провокира у бактериалната колония механизми, чрез които тя да се справи с опасността от това да бъде унищожена в полза на здравето на заразения човек.

Засега учените са установили тези способности при бактерии от видовете E. coli и Staphylococcus, с което обясняват загадъчната до момента способност за придобиване на резистентност.

Впрочем във всеки един опит да се обясни резистентността се крие факта, че оцелели бактерии успяват да се размножат и мутират на фона на антибиотика, като така се превръщат в неунищожаеми.

В настоящето изследване обаче за първи път се разкрива причината, поради която бактериите мутират с такава висока скорост, която да осигури достатъчно брой мутации, че някои от тях да са положителни и спасителни за бактериите.

Връзката `недобре балансирана концентрация на приеман антибиотик – образуване на свободни радикали` от реагиращите на антибиотика бактерии със сигурност ще се превърне във фармакологична мишена и вероятно ще позволи лечението на трудно овладяеми инфекции.

http://green.democrit.com/

Последна промяна ( Вторник, 25 Септември 2012 10:29 )