ТЕРМОФИЛНИ ДРОЖДИ (ЗАХАРОМИЦЕТИ)
В погоне за продуктами, не содержащими глютена, люди обращаются к различным «недоказательным» исследованиям, не подозревая, что альтернативой в таких продуктах служит множество других неполезных ингредиентов.
Во многих новомодных диетах рекомендуется сокращать количество потребляемых зерновых продуктов; сторонники других диет придерживаются мнения, что это лишь капля в море.
Кто-то рекомендует избегать рафинированных продуктов, а также продуктов, изготовленных с использованием традиционных методов ферментации и выдержки.
Остальные же по-прежнему винят во всех болезнях пестициды.
ТАК МОЖНО ЛИ ПОЗВОЛИТЬ СЕБЕ НАСЛАДИТЬСЯ НАСТОЯЩИМ ХЛЕБОМ? ОДИН ИЗ ПРОИЗВОДИТЕЛЕЙ УВЕРЕН, ЧТО МОЖНО.
Стивен Джонс полагает, что хотя злаки и стали козлом отпущения, всё дело в духовке.
Ещё в 2003 году Джонсу пригрозили прекратить финансирование его программы после того, как он отказался работать с генетически модифицированными сортами, принадлежащими одному из агрохимических гигантов.
Он отказался от традиционной селекции, которая, по его мнению, адаптирована к потребностям корпоративных производителей, в пользу своего собственного метода, где приоритет отдаётся вкусу.
Но при этом Джонс не считает, что, отказавшись от современных методов выращивания, он избавится от причины отрицательной реакции на хлеб.
«ДЕЛО НЕ В САМОЙ ПШЕНИЦЕ», — ГОВОРИТ ОН, ССЫЛАЯСЬ НА ОДНО ИЗ ИССЛЕДОВАНИЙ 2013 ГОДА, В КОТОРОМ УКАЗАНО, ЧТО «НЕТ НИКАКИХ ДОКАЗАТЕЛЬСТВ» ПОВЫШЕНИЯ УРОВНЯ КЛЕЙКОВИНЫ В ПШЕНИЦЕ ЗА ПОСЛЕДНЕЕ ДЕСЯТИЛЕТИЕ.
Скорее всего, предполагает Джонс, истинная проблема кроется в том, как мы готовим хлеб.
В промышленных пекарнях, благодаря использованию быстродействующих дрожжей и добавок, на подъём теста отводится лишь несколько минут вместо нескольких часов или даже дней.
ДЖОНС, ПОЗВОЛИВ ТЕСТУ ПОДНИМАТЬСЯ В ТЕЧЕНИЕ 12 ЧАСОВ, ОБНАРУЖИЛ, ЧТО ЧЕМ ДОЛЬШЕ ПРОХОДИТ ЭТОТ ПРОЦЕСС, ТЕМ БОЛЕЕ СЛАБЫМ СТАНОВИТСЯ ДЕЙСТВИЕ КЛЕЙКОВИНЫ, ОСТАЮЩЕЙСЯ В ГОТОВОМ ХЛЕБЕ.
Таким образом, Джонс придерживается естественного процесса приготовления пшеницы – неважно, обработана она пестицидами или нет – откажитесь от добавок, позвольте тесту самому сделать свое дело, и хлеб будет больше похож на натуральный.
Джонс уверен, что при промышленном производстве в хлеб добавляется необоснованно большое количество глютена. В действительно неестественных количествах. Он также считает, что потребление пшеничной клейковины на душу населения за прошедшие сорок лет увеличилось в три раза.
Не хотите отказываться от хлеба?
ТОГДА ДЛЯ ВАС ЕСТЬ ХОРОШАЯ НОВОСТЬ: ВЫ МОЖЕТЕ ПРИГОТОВИТЬ СВОЙ СОБСТВЕННЫЙ ТРАДИЦИОННЫЙ ХЛЕБ. БОЛЕЕ ТОГО, МНОГИЕ ПЕКАРНИ ВОЗВРАЩАЮТСЯ К ЭТОМУ МЕТОДУ, ИЗБЕГАЯ ПРИМЕНЕНИЯ НЕЖЕЛАТЕЛЬНЫХ ДОБАВОК.
Но не забывайте, что натуральный хлеб плесневеет очень быстро!
06.03.2015 http://mixednews.ru
Още...
ХЛЯБЪТ С КВАС Е ПО-ЗДРАВОСЛОВЕН
Интересно е да се отбележи, че хлябът с квас е по-здравословен. Втасалият по такъв начин хляб съдържа хранителни вещества, които се усвояват по-лесно от организма.
Например фитин - вещество, което подобрява физическата издръжливост.
Процесът може да е по-бавен и да отнема седмица, и то в най-добрия случай, но крайният продукт е по-полезен и вкусен от този, приготвен с готова химическа мая.
ОЩЕ ПОВЕЧЕ ЧЕ ВСЕ ПО-ЧЕСТО ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ ГОДИНИ УЧЕНИТЕ АЛАРМИРАТ, ЧЕ ТЕРМОФИЛНИТЕ ДРОЖДИ В КУПЕШКАТА МАЯ СЕРИОЗНО ВРЕДЯТ НА ОРГАНИЗМА, КАТО ОТДЕЛЯТ ТОКСИЧЕН БЕЛТЪК.
В същото време природните закваски от ръж, пшеница, овес и т.н. обогатяват организма с витамини, органични киселини, пектинови вещества и биостимулатори.
КВАСЕНИЯТ ХЛЯБ Е ПО-АРОМАТЕН, БУХНАЛ И ПОЛЕЗЕН ОТ ТОЗИ С КУПЕШКА МАЯ
Но първото му приготвяне от самото начало до края отнема около седмица. Имате ли веднъж квасен хляб - имате основа за приготвяне на следваща доза квас.
Няколко дни са нужни на брашното и водата да ферментират, благодарение на ензимите, съдържащи се в него, и да се превърнат в квас.
ЗА ДА ПОЛУЧИТЕ ЖИВ БЪЛБУКАЩ КВАС В ДОМАШНИ УСЛОВИЯ ОБАЧЕ, ТРЯБВА ДА СПАЗВАТЕ СЛЕДНИТЕ ПРОЦЕДУРИ И КЛЮЧОВИ ПРАВИЛА:
1. След като смесите 2 с.л. брашно с малко вода - никога минерална (може изворна или чешмяна, но да не е хлорирана), така че да се получи гъстота като за кексово тесто, изсипете ги в дълбока купа с малко дъно (буркан например) и ги поставете на топло. Не на пряка слънчева светлина, но на място с температура на въздуха около 25 градуса. Съдът трябва да е стъклен или порцеланов. За да се ускори процесът, добавете щипка захар.
2. После захлупете с надупчен капак или с рехав плат или тензух, за да "диша" квасът. След това идва трудната част.
3. Всеки ден отнемайте по малко от сместа и "захранвайте" със същото количество прясна каша от брашно и вода. Разбърквайте внимателно в едната посока задължително с неметална бъркалка.
4. След 2-3 дни би трябвало да усетите неприятен кисел аромат, а след още толкова - миризма на вкиснала боза. В най-добрия случай на петата-шестата сутрин ще заварите бълбукаща смес, която значително е увеличила обема си. Това значи, че квасът ви е "оживял" и сте готови да пристъпите към замесване на хляба.
По тази технология квас може да се направи освен от бяло брашно, от ръж и ръжено брашно, от нахут, хмел, овес, ечемик.
Ако сте начинаещи в занаята или просто нямате късмет, квасът ви може и да не "оживее". А когато все пак забълбука, най-добре го ползвайте, когато е най-активен - най-цвърчащ и с най-малка плътност (лек като пяна). Веднъж получи ли се, може периодично да вземате една част за нов хляб, а останалата да захранвате с вода и брашно. Така веднъж ферментирал, може да не загубите кваса с месеци.
Говори се, че в Англия има семейства, в които няколко поколения поддържат квас в специално пригодени съдове в продължение на 200 г. Ако все пак решите да използвате целия, може да си "заквасите" нов квас от 2 филии квасен хляб. В този случай става още по-бързо и вместо седмица най-вероятно ще се получи за 3-4 дни. Начупете хляба в буркана, задължително добавете и брашно, вода и следвайте процедурата.
Основно правило: не се отчайвайте и чакайте. Чакайте, докато забълбука. След това замесете хляба и пак чакайте.
ЗА ОКОЛО ПОЛОВИН КГ БРАШНО ВИ ТРЯБВАТ 150 Г КВАС И 200 МЛ ВОДА. БРАШНОТО СЕ ПРЕСЯВА, КВАСЪТ СЕ РАЗТВАРЯ В КУПИЧКА С ХЛАДКА ВОДА, ДОБАВЯ СЕ И ОСТАНАЛАТА, И ПРОДЪЛЖИТЕЛНО ВРЕМЕ СЕ МЕСИ МЕКО ТЕСТО. АКО Е ТВЪРДО И С МНОГО БРАШНО, ПОСЛЕ ЩЕ Е ТВЪРД И ХЛЯБЪТ.
Хлябът присъства на трапезата, като основна храна на много народи. Затова и той участва или е символ при различни обреди и ритуали.
Християните го наричат "Плътта Христова". В България той е символ на гостоприемство и по традиция официални гости се посрещат с хляб и сол, или с хляб и мед.
Няма празник, на трапезата на който да не присъства специално омесеният и наречен хляб, погача или питка. Той е символ на дома, семейното огнище и неслучайно умението да се меси и пече хляб се е предавало от майка на дъщеря, като основно и съкровено познание.
http://niedvetesmama.blogspot.com
ТЕРМОФИЛНИТЕ ДРОЖДИ (ЗАХАРОМИЦЕТИ) - НОВИЯ ВРАГ
Променен е начина, по който се приготвя най-основната храна по нашите географски ширини. За целта вече не се използват природни закваски, а изкуствено създадени термофилни дрожди (захаромицети).
ПРОИЗВОДСТВО НА ТЕРМОФИЛНИТЕ ДРОЖДИ (ЗАХАРОМИЦЕТИ). Технологията на завъждането им е чиста химия. Производството на хлебните дрожди се основава на размножаването на тези организми в течна хранителна среда. За целта меласата се разрежда с вода, обработва се с хлорна вар, окислява се със сярна киселина и се обогатява с още доста елементи от таблицата на Менделеев.
ДЕЙСТВИЕ ВЪРХУ ОРГАНИЗМА Те не могат да се срещнат в природни условия и са много по-устойчиви от клетките на тъканите. Знае се още, че тези ферменти не се разрушават нито в процеса на приготвяне на хляб, нито от слюнката и стомашните сокове в организма.
Дрождите унищожават тези клетки в организма, които са по-малко защитени и прекалено чувствителни чрез отделяне на отровни вещества с ниска молекулярна маса.
С попадането си в клетките на стомашно-чревния тракт , захаромицетите намират благоприятна среда, в която се размножават много бързо .
Този процес унищожава нормалната среда, благодарение на която в стомаха и червата се произвеждат витамини от групата B и незаменими аминокиселини.
Под въздействието на хлебните дрожди по най-груб начин се нарушава дейността на всички органи на храносмилането.
Прекомерната концентрация на хлебни дрожди може да доведе до изгаряне на лигавицата на стомаха, което от своя страна причинява гастрит и язви.
В стомаха започват гнилостни процеси , като по този начин се създава среда благоприятна за растежа на раковите клетки.
Консумацията на продукти, съдържащи термофилни дрожди, способства образуването на твърди съединения, които на по-късен етап се превръщат в камъни в бъбреците, жлъчката, черния дроб и задстомашната жлеза (панкреас).
Учените са на мнение, че именно заради това влияние върху човешкото тяло, термофилните дрожди са една от причините за влошаването на здравето на хората.
|